0(242) 618 67 01

ATATÜRK ÇOCUKLARI ŞAİR VE YAZARLAR KÜTÜPHANESİ

 

                Bir ülkede okuma yazma oranı ne kadar düşük ise bilinçlenme, farkındalık, gelişme oranı da o kadar düşük olacak, suç oranları da buna bağlı olarak fazlalaşacaktır. Ülkemizdeki durumun ise bu yönde pek iç açıcı olduğu söylenemez. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte insanlarımızın daha az okur hale gelmesi, ansiklopediler yerine arama motorlarına ihtiyaç duyulması ve bu gibi birçok sebeple zaten az olan okuma alışkanlığı neredeyse tükenme noktasına gelmiştir.

                Elmalı Belediyesi olarak bizler bu durumun bilinci ile 70’den 70’e okuma seferberliği ilan ederek bu yönde çalışmalarımızı başlattık.

                Belediye kütüphanelerini, vatandaşların bilgi ve iletişim teknolojisi olanaklarından en üst düzeyde faydalanmalarını sağlayacak donanım ve eğitim olanaklarına ücretsiz olarak erişebilecekleri cazibe merkezleri haline dönüştürmeyi amaçladık.

                Öncelikle Toplumumuzun,  özellikle de dezavantajlı kesimlerin yaşam kalitesini iyileştirmeyi hedefleyerek Proje alanı olarak seçilen ilçenin Akçaeniş Mahallesi’nde kullanılamaz durumda olan yapının baştan aşağı tadilatını gerçekleştirdik

                Kurşun Kalemler Şairler ve Yazarlar Derneği ve Köy Kütüphaneleri Oluşturma Kültür-Sanat ve Eğitim Derneği iş birliği ile ülkenin dört bir yanından yapılan 7.000 in üzerindeki kitap bağışıyla 21 Nisan 2019 tarihinde “Atatürk Çocukları Şair ve Yazarlar Kütüphanelerini hizmete açtık.

            Projenin başlaması ile köy şartlarında yaşayan vatandaşlarımızın her türlü bilimsel kaynağa rahat ulaşım imkânı sağlaması, eğitimde fırsat eşitliğinin yakalanması, günümüz şartlarında internet teknolojileri ile bütünleşmiş çocuklarımızın zamanlarını kitap okuyarak değerlendirmesi, yok olmaya yüz tutan kitap okuma alışkanlığının yeniden kazandırılması anlamında pozitif yönde gelişme sağlanmıştır.

           

            Proje ile özellikle 17-25 yaş grubu gençlerimizde yeni proje üretme noktasına fikir alışverişi başlamış, ileri zamanlarda gerçekleştirilebilecek yeni sosyal etkileşim mekanizmaları üretilmeye başlanmıştır.

            Proje en düşük bütçeli belediyelerde dahi rahatça uygulanma durumuna sahip olması ile birlikte doküman temini noktasına duyarlılık ilimiz ve ilçemiz de dâhil olmak üzere ülke çapında yeterli durumdadır. Özellikle kırsal alanda boş zamanlarını bu tür faydalı faaliyetlerde geçirecek çok sayıda istekli vatandaş olması her belediyenin projeyi uygulamada destekçisi olacaktır.

                                         

 

Tasarım ve Yazılım: BOCW Reklam