0(242) 618 67 01

ELMALI BELEDİYESİ

BAHAR KUPASI

HALI SAHA  FUTBOL TURNUVASI

 

Turnuva Kuralları

1- Futbol turnuvasının düzenlemesindeki temel amaç; birlik-beraberlik, dostluk ve kardeşlik duygularının geliştirilmesi ve sağlıklı yaşam için spor yapmaktır.

2-Turnuvaya Elmalı sınırları içinde gerekli şartları taşıyan tüm takımlar katılım sağlayabilir.

3- Gruplar 4’er takımdan oluşur.

4- Katılan takım sayısına göre grup sayısı değiştirilebilir.

5- Grup maçları kura çekilerek belirlenir.

6- Grup sıralamaları kura ile belirlenip program üzerinden eşleşme yapılır.

7- Turnuvada grup maçları tek devreli lig usulüne göre oynanacaktır.

8- Grupta ilk iki sırayı alan takımlar bir üst tura çıkacaklardır.

9- Grup maçlarından sonra çeyrek final için önceden belirlenmiş fikstüre göre çapraz eşleşme şeklinde tek maç üzerinden eleme maçları oynanacaktır. Eleme maçlarında galip takımlar bir üst tura yükselir. Yarı final maçlarında da çapraz eşleşme uygulanır (bir grubun birincisi ile diğer grubun ikincisinin oynadığı maçlar arasında).

10- Gruplarda puan eşitliği halinde öncelikle takımların kendi aralarındaki yaptıkları maç dikkate alınır. Yine eşitlik devam etmesi durumunda sırasıyla genel averaja, toplam gol sayısına, kırmızı kart sayısına, eşitlik bozulmamışsa kura çekilir.

11- Grup maçlarında galibiyete 3 puan, beraberliğe 1’er puan verilir.

12- Eleme turlarında beraberlik halinde 10 ‘ar dakikalık 2 uzatma devresi oynanacak, eşitliğin bozulmaması halinde 5’er penaltı atışı sonucu belirleyecektir. Beraberliğin bozulmaması halinde seri penaltı atışlarına geçilecek ve ilk avantajı sağlayan takım maçın galibi sayılacaktır. Penaltı atışlarını sahada yer alan oyuncular yapabileceklerdir. Sahadaki oyuncuların tamamı atış kullanmadan bir oyuncu ikinci kez atış yapamayacaktır.

13- Maçlar önceden belirlenen saatlerde Yönetim Kurulu tarafından belirlenen halı sahada belirlenen fikstüre göre oynanır.

14- Maç ertelenmesi:  bir takımın 4 ve daha fazla oyuncusunun geçerli ve belgeli mazereti olması durumunda sırayla maçı oynayacağı karşı takımın kaptanı ile anlaşır ve akabinde kurula müracaatta bulunup kabul görmesiyle yapılır.

15- Takımlar maç saatinde sahada oyuna başlayacak şekilde hazır olmalılardır. Buna rağmen bir takım maç yapılacak sahada oyun oynanabilecek kural dâhilinde (en az 4 oyuncu sahada olmak koşuluyla)  sahada hazır olmazsa hakemin en fazla 5 dakika bekletme süresi vardır. Bu zaman zarfında hazır olmayan takım/takımlar hükmen yenik sayılır.

16- Her takım listesi verildiğinde bir yönetici bildirmek zorundadır. Herhangi bir itiraz olması durumda o takımın yöneticisinin itirazı dikkate alınır.

17-Turnuvaya katılacak takımlar takım listelerini Yönetim Kurulunun belirlediği tarihe kadar turnuva koordinatörüne vermeleri gerekmektedir. Belirlenen bu tarih listelerin son şeklidir ve listelerde bir değişiklik yapılamaz. Bu listeler görünen yerde asılacak veya İnternet sitesinde yayınlanacaktır.

18- Turnuva kuralları herkese aynı ölçüde geçerlidir.

19- Komiteye yapılacak itirazlar için 100 TL. İtiraz ücreti ödenecektir.

20- Takımlar kadrolarında 2017-2018 / 2018-2019 futbol sezonunda lisansı vize gören 4 lisanslı oyuncuyu bulundurabilirler. Belirtilen sezonlardan önce lisansı vize görmüş oyuncular lisanssız olarak değerlendirilir.

Oyun Kuralları

1- Takım kadroları 12 şer kişiden oluşacaktır.

2- Maçlar 7 şer kişilik takımlar halinde oynanacak, 3 oyuncu değiştirme hakkı bulunacaktır.

3- Takım yöneticisi takım kaptanını maçtan önce belirler.

4- Takımın maç içi ve maç dışı her türlü organizasyonundan sorumlusu takım yöneticisidir.

5- Maçlarda mutlaka takım kaptanı takımın başında bulunacak, bulunmaması durumunda yerine kaptan belirlenecektir.

6- Takımlar müsabakaya nizami forma, malzeme ve donanım ile çıkacaklardır, kendisine veya bir başka oyuncuya tehlikeli olabilecek herhangi bir giysi giymeyecek veya (her çeşit takılar da dahil) gereçler taşımayacaktır.

7- Altı çivili karşılaşma hakeminin onaylamadığı krampon/ayakkabı giyilmesi yasaktır. Kurallara uymayan oyuncular oyun alanına alınmayacaktır.

8- Takımların tüm oyuncuları önceden verilen takım listelerine uygun olacaktır. Takım listesinde ismi olmayan oyuncu müsabakalara katılamaz.

9- Maçlar 30’ar dakikalık 2 devreden oynanacaktır. İki devre arasındaki dinlenme molası hakem kararına göre en fazla 5 dakika olabilir. Maçların süreleri kesindir ve maç süresine uzatma uygulanmayacaktır.

10- Oyuncu değişikliği yapılmadan önce hakem, takım kaptanı tarafından bilgilendirilecek, hakemin izni olmadan oyuncu değiştirilmeyecektir. İzin almadan oyuncu değişikliği yapıldığı takdirde oyuna giren oyuncu kırmızı kart ile cezalandırılacaktır.

11- Sarı ve kırmızı kart uygulaması yapılacak, çift sarı karttan oyundan atılan oyuncu bir sonraki maçta forma giyemeyecektir. Direkt kırmızı kart gören oyuncu en az iki maç cezalı duruma düşer.

12- Maçlarda hakaret ve küfür içeren davranışlar kırmızı kart gerektirir. Bu durumdan dolayı maçtan atılan oyuncuya yönetim kurulu kararı ile turnuvadan ihraç veya maç oynamama cezası verilir.

13-Müsabakaya takım oyuncuları en az 5 oyuncu ile başlar. Rakip takımda oyuncu sayısı 5’in altına düştüğü durumda takım hükmen yenik sayılır (gol sayısı fazla ise maç skoru yazılır).

14- Serbest atışlarda baraj mesafeleri ceza sahası dışında her alanda 4 metre olarak uygulanacaktır.

15- Geri pas kuralı uygulanmayacaktır.

16- Kaleci ceza sahası içerisinde topu elle 6 saniyeden fazla tutamayacaktır.

17- Ofsayt kuralı uygulanmayacaktır.

18- Taç kuralı uygulanmayacaktır. Topun halı saha dışına çıkması durumunda top ayak ile oyuna sokulacaktır.

19- Maç başlangıç ve devre arasında, her golden sonra orta yuvarlaktan başlama vuruşu yapılacaktır, başlama vuruşu yapan oyuncu top başka oyuncuya çarpana kadar topa dokunamayacaktır. Başlama vuruşu sırasında takımlar kendi yarı sahalarında olacaklardır. Başlama vuruşundan atılan direkt gol sayılmayacaktır.

20- Topun auta çıkması durumunda oyuna kaleci tarafından ceza sahası içinde başlanacaktır. Kuralın uygulanmaması durumunda kural ihlali yapan oyuncu hakem tarafından uyarılır.

21- Oyun içerisindeki kuralları uygulamada tüm yetki hakeme aittir. Dışarıdan müdahale olunamaz.

22- Bir oyuncu sadece bir takımda oynayabilir, başka takımda oynayamaz.

23- Ardı arda iki maça çıkmayan takım turnuvadan ihraç edilecek ve tüm maçlarının sonuçları hükmen yenik sayılacaktır.

24- Bir orta hakemin yönetiminde maç oynanır.

25- Müsabakalar sırasında çıkan her türlü anlaşmazlıkta yönetim kurulu tek yetkilidir.

26- Yönetim kuruluna verilen takım listesi dışında oyuncu oynattığı tespit edilen takım veya takımların oynadığı maç hükmen yenik sayılır. Eğer geriye dönük maçlarda da liste dışında oyuncu oynandığı takımların itirazı ve ispatı ile kanıtlanırsa bütün maçları hükmen

27- yenik sayılır. Bir üst tura atlanıldığında geçmiş turdaki itirazlar geçersizdir.

28- “Centilmenlik temel amacımızdır ve taviz verilemez” anlayışı içerisinde, centilmenliğe aykırı davranışta bulunan takımların takım kaptanları (takım kaptanı belirtilen fiili işlemese de) ile belirtilen fiili işleyen oyuncuların tamamı, yönetim kurulu tarafından turnuvadan ihraç edilecektir (yönetim kurulu, hakeme ve rakip oyuncuya yapılan sözlü veya fiili saldırı turnuvadan ihraç sebebidir).

29- Turnuva sonunda ilk üç dereceye giren takımlar ödüllendirilecektir.

30- Turnuvaya müracaat edenler yukarıdaki kuralları kabullenmiş sayılırlar.

31- Yukarıda belirtilmemiş olan kurallarda genel oyun kuralları geçerlidir.

32- Tarafsız olması için hakem dışarıdan temin edilecektir.

Komite

       1- Komite; Elmalı Belediyesi’nden 3, Gençlik Spor İlçe Müdürlüğü’nden 1, İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden 1, İlçe Jandarma Komutanlığı’ndan 1, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden 1 olmak üzere 7 kişiden oluşur.

2-Turnuvadaki bütün sorumluluk yönetim kuruluna aittir.

3- Turnuva koordinatörü yönetim kurulu tarafından belirlenir

Tasarım ve Yazılım: BOCW Reklam